FANDOM


10 GDH "Żagwie"
Obecny teren działania os. Kopernika
Założona 1985r.
Pion wiekowy Wielopoziomowa
Rodzaj jednostki Koedukacyjna
Obecny drużynowy sam. Emilia Nikiel
Środowisko Szczep Uroczysko


GenezaEdytuj

W roku 1984 na nowo powstałym osiedlu Mikołaja Kopernika w Gliwicach została oddana do użytku Szkoła Podstawowa nr 12. Na przełomie lat 1984/1985 powstała w niej próbna drużyna pod przewodnictwem Małgorzaty Opalińskiej. Po obozie w Nowej Morawie (1985) drużyna otrzymała numer 10.

2 listopada 1987 r. rozkazem Komendanta Hufca L7/1987 na wniosek Rady Szczepu z dnia 8.IX. zostaje powołany Szczep "Uroczysko", a na funkcję Szczepowego i nowego drużynowego 10 GDH zostaje mianowany hm. Janusz Skurczyński .

Szczep liczył dwie drużyny harcerskie i dwie gromady zuchowe:


10 GDH


38 GDH


GGZ "Książęca Świta"


GGZ "Krasnoludki"

We wrześniu 1988 roku, po powrocie z obozu, 10 GDH została poinformowana, że otrzymała nazwę "Żagwie", pomimo zdziwienia, ponieważ drużyna ubiegała się o nazwę "Konary" - nazwa została przyjęta. Dziesiątka powstała w 1985 roku, od tego czasu działa nieprzerwanie, aż do dziś.

Obozy i biwakiEdytuj

- HAL 1985 - Nowa Morawa

*nazwa: "Poziomkowe Uroczysko"
*komendant: Janusz Skurczyński

- HAL 1986 - Nierodzim

- HAL 1987 - Kalisz - Szałe

*nazwa: "Harclandia pod strzechą"
*komendant: Janusz Skurczyński
*razem z 38 GDH

- HAL 1988 - Stare Jabłonki (Zlot Grunwaldzki)

*zdobycie tytułu Drużyny Grunwaldzkiej

- 08.1988 (kadra) - SAS w Sudetach

- 05.1989 - pierwszy rajd Szczepu Uroczysko na górze Zborów

- HAL 1989 (młodsi) - Biały Brzeg

*nazwa: "Bractwo z Bajkowego Lasu"
*komendant: Leszek Litwin

- HAL 1989 (starsi) - SAS w Sudetach

*komendant: Janusz Skurczyński

- HAL 1990 - Biały Brzeg

*komendant: Leszek Litwin
*razem z 39 GDH

- HAL 1991 - Majdan Sopocki (pierwszy samodzielny obóz Szczepu Uroczysko)

- HAL 1992 - Zdów

*nazwa: "Zaginiony Świat"
*komendant: Janusz Skurczyński

- HAL 1993 - Chomiąża Szlachecka

*nazwa: "Grodzisko Stara Baśń"
*komendant: Leszek Litwin

- HAL 1994 - Sielpia Wielka

*nazwa: "Wieża Babel"
*komendant: Leszek Litwin

- HAL 1995 - Krzeczków

*nazwa: "Podwodna Odyseja"
*komendatka: Grażyna Hampf

- HAL 1996 -

*nazwa: "Saukenuk"
*komendantka podobozu: Agnieszka Sztąpka
*razem na podobozie z 4 GDH
*komendantka zgrupowania: Grażyna Hampf

- HAL 1997- Sosnowica

*nazwa: "Panteon"
*komendant podobozu: Sławek Przystasz
*komendantka zgrupowania: Grażyna Hampf

- HAL 1998 - Korytnica

*nazwa: "Tichłanako"
*komendanka podobozu: Marzena Polaczek
*razem na podobozie z 12 GDH
*komendantka zgrupowania: Agnieszka Sztąpka

- HAL 1999 - Przejęsław

*nazwa: "Gwiezdna Eskadra"
*razem na podobozie z 19 GDH
*komendantka zgrupowanie: Anna Kolasińska

- HAL 2000 - Niedźwiedzi Kierz

*nazwa: "Kraina Borostworów"
*razem na podobozie z 11 GDH "Wrzosowisko"
*komendant podobozu: Marcin Średniawa (Klaus)
*oboźny podobozu: Rafał Odoj
*komendantka zgrupowania: Anna Kolasińska

- HAL 2001 - Wielgie

*komendantka zgrupowania: Anna Kolasińska

- HAL 2002 - Kostkowice

*nazwa: "Belzdong - kraina tysiąca skał"
*razem na podobozie z 11 GDH "Wrzosowisko"
*komendant podobozu: Marcin Średniawa (Klaus)
*obóźny podobozu: Andrzej Rawski (Koza)

- HAL 2003 - Sarnów

*nazwa: "Pod totemem słońca:
*komendant: Janusz Skurczyński
*obóźny: Tomasz Rawski

- 03.2004 - I Ogólnopolski Festiwal Harcerski "Bibak" (19 urodziny 10 GDH) w I LO w Gliwicach

- HAL 2004 - Przejęsław

*nazwa: "Valhalla"
*komendanka podobozu: Anna Przybylska
*komendant zgrupowania: Tomasz Rawski

- HAL 2005 - Sielpia Wielka

*nazwa: "Podróż wędrowca do świtu"
*komendantka podobozu: Magdalena Bogucka
*obóźna podobozu: Anna Przybylska
*komendant zgrupowania: Tomasz Rawski

- 03.2006 - II Ogólnopolski Ferstiwal Harcerski "Bibak" (21 urodziny 10 GDH) w SP i MDK w Bojkowie

- HAL 2006 - Strychy

*nazwa: (harcerze)
*komendantka podobozu (harcerze): Anna Przybylska
*oboźna podobozu (harcerze): Małgorzata Głouszek
*nazwa: 'Lehakir" (wędrownicy)
*komendanka podobozu (wędrownicy): Magdalena Bogucka)
*oboźny podobozu (wędrownicy): Grzegorz Cichy
*komendantka zgrupowania: Anna Przybylska

- HAL 2007 - nie było obozu, część osób była na Zlocie w Kielcach, inni na obozie w Białym Brzegu

- HAL 2008 - Huta Polańska

*nazwa: "Po drugiej stronie szklanego ekranu"
*komendantka podobozu: Anna Przybylska
*oboźny podobozu: Krzysztof Cichy
*komendantka zgrupwania: Marta Mączka

- HAL 2009 - Janów

*nazwa: "Czetyrie tankista i sobaka"
*komendant podobozu: Krzysztof Cichy / Anna Przybylska
*oboźny podobozu: Paweł Czyżyński
*komendantka zgrupowania: Marta Mączka

- HAL 2010 - Lgiń

*nazwa: "Morgul Gond"
*komendantka podobozu: Magdalena Bogucka
*oboźny podobozu: Paweł Czyżyński
*komendantka zgrupowania: Marta Janczewska

- HAL 2011 - Zarzęcin

*nazwa: "Asasyni z Alamutu"
*komendant: Paweł Czyżyński
*oboźny: Kamil Szyjkowski

- HAL 2012 - Orkusz

*nazwa: "Trzy Dni"
*komendant podobozu: Kamil Szyjkowski
*oboźny podobozu: Marcin Szczepaniak
*komendant zgrupowania: Magdalena Trojan

- HAL 2013 - Piecnik

*nazwa: "Bardzo Dziki Zachód"
*komendantka podobozu: Aleksandra Aleksander
*oboźny podobozu: Mirosław Boksa
*komendant zgrupowania: Łukasz Jurkiewicz

Drużynowi:Edytuj